החזרי מס בגין ילד לקוי למידה

החזרי מס בגין ילד לקוי למידה

 הורים לילדים בעלי לקויי למידה זכאים להטבות מס הכנסה 

להיות הורה לילד בעל לקות למידה זה אתגר לא פשוט. ילדים לקויי למידה דורשים תשומת לב רבה יותר מילדים אחרים, ועליהם ללמוד במסגרות חינוך מיוחד המותאמות לצרכים שלהם. כדי לסייע לילד בעל לקות למידה לרכוש מיומנויות למידה בהתאם לגילו, יש צורך לעתים לממן טיפולים שונים כמו למשל רכיבה טיפולית או ריפוי בעיסוק. מדובר בהוצאה כלכלית כבדה, ועל מנת להקל על ההורים ולסייע להם מבחינה כלכלית, המדינה מאפשרת לקבל שתי נקודות זיכוי מס מדי שנה. שווי נקודות הזיכוי הוא 5,256 שקלים לשנה.

מי זכאי להטבת החזר מס בגין לקות למידה?

הורה תושבי ישראל שעובד ושלילד שלו או של בת זוגו יש ילד בעל עיכוב התפתחותי בשל לקות למידה חמורה. כדי לקבל את נקודות הזיכוי, על ועדת ההשמה או ועדת זכאות ואפיון להפנות את הילד לאחת מהמסגרות האלו: גן לחינוך מיוחד, בית ספר לחינוך מיוחד, כיתה לחינוך מיוחד בבית ספר רגיל או מסלול 07 שזהו מסלול תגבור בלימודים. נקודות הזיכוי מוענקות למשכורת של אחד מההורים, אך במידה וההורים פרודים שניהם יקבלו את נקודות הזיכוי.

 

איך מממשים את הזכאות להטבת מס?

על מנת לקבל את נקודות הזיכוי המגיעות לכם, יש לגשת למשרדי מס הכנסה במקום מגוריכם. עליכם להגיש לפקיד השומה טופס 116 א׳- בקשת זיכוי ממס בגין קרוב נטול יכולת, ולצרף אליה את ההודעה על החלטת ועדת ההשמה או ועדת זכאות ואפיון. נקודות הזיכוי יוענקו מהשנה שבה הילד הופנה למסגרת חינוך מסוימת ועד למעבר למסגרת החינוך הבאה - למשל מהגן לבית ספר יסודי. זאת כל עוד יש בידכם אישור של ועדת השמה או ועדת זכאות ואפיון.

החזרי מס הכנסה רטרואקטיבי בגין ילד בעל לקות למידה?

מס הכנסה מאפשר להורים לקבל החזר מס רטרואקטיבי עבור שש שנים קודמות לבקשה, זאת בתוספת ריבית והצמדה למדד. ההחזר יתקבל כל עוד במהלך שש השנים האלו אכן הייתם זכאים להטבת המס. על מנת לקבל החזר מס, יש לגשת למשרדי מס ההכנסה ולמלא טופס החזר מס. מומלץ להתייעץ עם חברה להחזרי מס שתבדוק עבורכם את הזכאות שלכם להחזר וכך תחסכו זמן רב ותמנעו מהליכי ביורוקרטיה מתישים.

 

ישנם מס קריטריונים אשר על פיהם ניתן לקבל החזר ממס הכנסה. מומלץ למלא שאלון החזרי מס ואנו נחזור אליך עם תשובה. 

ריכזנו כאן חלק מהמקרים שבהם ניתן לבצע החזרי מס.

 השאירו פרטים לבדיקת החזרי מס 

 • למי מגיע החזרי מס

  רוב השכירים מאמינים כי כאשר עובדים במקום עבודה מסודר אין סיבה לקבל החזרי מס - טעות הדבר, מאחר וישנן סיבות שאינן תלויות במעביד ועפ"י חוק זכאים להטבות מס שאם לא דיווחו כראוי לא התקבלו הנחות ממס הכנסה בגינם.

 • החזרי מס עקב אבטלה

  חישוב המס מתבצע לפי 12 חודשים, מתוך הנחה כי שכיר ירוויח את אותה משכורת כל חודש. אבל מה קורה כאשר העובד פוטר או התפטר בדין מפוטר וזכאי לדמי אבטלה?

 • החזרי מס לאחר לידה

  בשעה טובה הבאת ילד לעולם. לפי החוק, לנשים לאחר לידה מגיעות נקודות זיכוי במס הכנסה. מספר הנקודות משתנה במהלך השנים ולכן מומלץ לבצע החזרי מס הכנסה.

 • החזרי מס על ביטוח חיים

  מדינת ישראל מעוניינת לעודד את תושביה לרכוש ביטוחי חיים שיסייעו להם בזמנים קשים, ולכן המדינה מאפשרת לקבל החזר מס בגין הפקדות לביטוח חיים.

 • החזרי מס על תרומות

  אם תרמתם עבור מוסד ציבורי כלשהו, דעו שמגיע לכם בעבור התרומה החזר מס. חשוב לוודא כי הגוף לו תרמתם הינו מוסד ציבורי - מוסד שמקדם מטרות ציבוריות ללא מטרות רווח כמו חברה לתועלת הציבור או עמותה רשומה.

 • החזרי מס על משיכת כספי פנסיה

  בשנת 2013 ועדת הכספים החליטה לאשר את משיכת תגמולי הפנסיה לפני גיל הפרישה ללא תשלום מס במידה וסכום המשיכה נמוך מ-7,000 שקלים.

 • החזרי מס על הפסדים בבורסה

  אם אתם משקיעים בבורסה, אתם בוודאי מקווים לצבור רווחים. אך כמו כל דבר בחיים - לפעמים צריך להתמודד עם הפסדים. אף אחד לא אוהב להפסיד כספים, אבל הפסדים בבורסה מאפשרים לכם לכל הפחות לקבל החזרי מס.

 • ועדות השמה והחזרי מס

  במערכת החינוך המיוחד בישראל לומדים יותר מ-250 אלף תלמידים. אם יש לכם ילד בעל צרכים מיוחדים שעבר ועדת השמה, ייתכן ואתם זכאים לקבלת החזרי מס הכנסה מהמדינה.

 • החזרי מס על לימודים אקדמיים

  אם סיימתם את הלימודים האקדמיים שלכם, מגיעה לכם נקודת זיכוי נוספת במס הכנסה. הזכאות להחזר מס ניתנת רק לתושבי ישראל עבור לימודים במוסדות להשכלה גבוהה המוכרים בישראל בלבד.

 • שכירים החייבים להגיש דוח שנתי

  כידוע, עצמאים חייבים להגיש דוח שנתי למס הכנסה, אך ישנו פלח לא מבוטל של עובדים שכירים אשר נדרשים על פי החוק בהגשת דוח שנתי למס הכנסה.

 • מהן נקודות זיכוי

  כל אזרח במדינת ישראל זכאי לנקודות זיכוי במס הכנסה. ישנן נקודות זיכוי במס הכנסה המגיעות לאוכלוסיות שונות בהתאם לרמת ההכנסה, המגדר, המצב המשפחתי, המצב הבריאותי ועוד.

 • שאלות נפוצות על החזרי מס

  עידן המרכז להחזרי מס, מציג תשובות לשאלות נפוצות בנושא החזרי מס הכנסה לשכירים. אם גם לכם יש שאלה בנושא, אל תהססו ליצור איתנו קשר כעת.

החזרי מס בגין ילד לקוי למידה
Idan-mas-2020-028.jpg

 שעות פעילות

ימים ראשון - חמישי

09:00-16:00

פנו אלינו