החזרי מס על משיכת כספי פנסיה

החזרי מס על משיכת כספי פנסיה

 משכתם כספים מקרן הפנסיה לפני גיל הפרישה ושילמתם מס הכנסה? ייתכן שמגיע לכם החזרי מס 

קרנות פנסיה וקופת גמל מהוות אמצעי חיסכון עבור גיל הפרישה. על שכירים ועצמאים חלה חובה להפקיד כספים לחיסכון הפנסיוני, על מנת להבטיח שפנסיונרים לא יהיו נטל על החברה. למרות שכספי הפנסיה מיועדים לגיל הפרישה, ישנם מצבים בהם אנו נזקקים באופן מיידי לכספי התגמולים, כמו למשל במקרים של משבר כלכלי, הוצאה גדולה כמו רכישת דירה, בעקבות מחלה המצריכה טיפולים רפואיים יקרים ועוד.

 

בשנת 2013 ועדת הכספים החליטה לאשר את משיכת תגמולי הפנסיה לפני גיל הפרישה ללא תשלום מס במידה וסכום המשיכה נמוך מ-7,000 שקלים. אחרת, יש לשלם מס בשיעור של 35 אחוז על תגמולי הפנסיה שנמשכו לפני גיל הפרישה. יחד עם זאת, קיימים מקרים בהם ישנו פטור על תשלום מס על משיכת כספי הפנסיה וניתן לקבל החזרי מס בגין המס ששולם על המשיכה המוקדמת.

מהם המקרים בהם קיים פטור על תשלום מס?

ישנם ארבעה מקרים בהם ניתן למשוך את כספי התגמולים בסכום חד פעמי לפני גיל הפרישה וליהנות מפטור מתשלום מס:

 • נכות רפואית - כאשר נקבעה לעמית בקרן הפנסיה נכות רפואית בדרגה של לפחות 75 אחוז או לאחד מקרוביו. מי שנחשב לקרובים הם הורים, בני זוג, סבים וסבתות, ילדים וילדי בני הזוג.

 • מוות של עמית בקרן הפנסיה - במקרה כזה המוטבים יכולים למשוך את הכסף כסכום חד פעמי, בעוד ששארים יכולים לקבל קצבה חודשית מקרן הפנסיה.

 • הוצאות רפואיות - במידה והיו לכם או לקרוביכם הוצאות רפואיות למעט הוצאות לטיפולי שיניים הגבוהות מחצי מההכנסה השנתית שלכם, תוכלו למשוך את תגמולי הפנסיה בשווי ההוצאות הרפואיות.

 • הכנסות נמוכות - אם במהלך חודש מסוים בשנה, ההכנסה של עמית קרן הפנסיה ושל בן הזוג לא עלתה מעל שכר המינימום (נכון לשנת 2019 שכר המינימום עומד על 5,300 שקלים), אז ניתן לפדות מקרן הפנסיה את ההפרש בין סכום ההכנסה של בני הזוג לבין שכר המינימום.  במידה ויש לכם ילד קטין, ניתן לפדות סכום מקרן הפנסיה הכפול משכר המינימום החודשי.

כיצד מקבלים את הפטור המס?

אם ברצונכם להגיש בקשה למשיכת כספי תגמולי הפנסיה ללא מס, עליכם למלא טופס 159 - בקשת עמית מקופת גמל למשיכת כספי תגמולים ללא ניכוי מס בצירוף אישורי הכנסות של שני בני הזוג. אם כבר שילמתם את המס ואתם מעוניינים בהחזר מס, עליכם למלא טופס 106 וטופס 135 בצירוף אישור על הפקדות לקרנות הפנסיה ואישורים לפי המקרים הרלוונטיים לגביכם כמו אישור על הוצאות רפואיות ונכות רפואית.

 

ישנם מס קריטריונים אשר על פיהם ניתן לקבל החזר ממס הכנסה. מומלץ למלא שאלון החזרי מס ואנו נחזור אליך עם תשובה. 

ריכזנו כאן חלק מהמקרים שבהם ניתן לבצע החזרי מס.

 השאירו פרטים לבדיקת החזרי מס 

 • למי מגיע החזרי מס

  רוב השכירים מאמינים כי כאשר עובדים במקום עבודה מסודר אין סיבה לקבל החזרי מס - טעות הדבר, מאחר וישנן סיבות שאינן תלויות במעביד ועפ"י חוק זכאים להטבות מס שאם לא דיווחו כראוי לא התקבלו הנחות ממס הכנסה בגינם.

 • החזרי מס עקב אבטלה

  חישוב המס מתבצע לפי 12 חודשים, מתוך הנחה כי שכיר ירוויח את אותה משכורת כל חודש. אבל מה קורה כאשר העובד פוטר או התפטר בדין מפוטר וזכאי לדמי אבטלה?

 • החזרי מס לאחר לידה

  בשעה טובה הבאת ילד לעולם. לפי החוק, לנשים לאחר לידה מגיעות נקודות זיכוי במס הכנסה. מספר הנקודות משתנה במהלך השנים ולכן מומלץ לבצע החזרי מס הכנסה.

 • החזרי מס על ביטוח חיים

  מדינת ישראל מעוניינת לעודד את תושביה לרכוש ביטוחי חיים שיסייעו להם בזמנים קשים, ולכן המדינה מאפשרת לקבל החזר מס בגין הפקדות לביטוח חיים.

 • החזרי מס על תרומות

  אם תרמתם עבור מוסד ציבורי כלשהו, דעו שמגיע לכם בעבור התרומה החזר מס. חשוב לוודא כי הגוף לו תרמתם הינו מוסד ציבורי - מוסד שמקדם מטרות ציבוריות ללא מטרות רווח כמו חברה לתועלת הציבור או עמותה רשומה.

 • החזרי מס על הפסדים בבורסה

  אם אתם משקיעים בבורסה, אתם בוודאי מקווים לצבור רווחים. אך כמו כל דבר בחיים - לפעמים צריך להתמודד עם הפסדים. אף אחד לא אוהב להפסיד כספים, אבל הפסדים בבורסה מאפשרים לכם לכל הפחות לקבל החזרי מס.

 • החזרי מס בגין ילד לקוי למידה

  להיות הורה לילד בעל לקות למידה זה אתגר לא פשוט הדורש אמצעים כלכליים רבים. על מנת לסייע להורים מבחינה כלכלית, המדינה מעניקה הטבות מס להורים.

 • ועדות השמה והחזרי מס

  במערכת החינוך המיוחד בישראל לומדים יותר מ-250 אלף תלמידים. אם יש לכם ילד בעל צרכים מיוחדים שעבר ועדת השמה, ייתכן ואתם זכאים לקבלת החזרי מס הכנסה מהמדינה.

 • החזרי מס על לימודים אקדמיים

  אם סיימתם את הלימודים האקדמיים שלכם, מגיעה לכם נקודת זיכוי נוספת במס הכנסה. הזכאות להחזר מס ניתנת רק לתושבי ישראל עבור לימודים במוסדות להשכלה גבוהה המוכרים בישראל בלבד.

 • שכירים החייבים להגיש דוח שנתי

  כידוע, עצמאים חייבים להגיש דוח שנתי למס הכנסה, אך ישנו פלח לא מבוטל של עובדים שכירים אשר נדרשים על פי החוק בהגשת דוח שנתי למס הכנסה.

 • מהן נקודות זיכוי

  כל אזרח במדינת ישראל זכאי לנקודות זיכוי במס הכנסה. ישנן נקודות זיכוי במס הכנסה המגיעות לאוכלוסיות שונות בהתאם לרמת ההכנסה, המגדר, המצב המשפחתי, המצב הבריאותי ועוד.

 • שאלות נפוצות על החזרי מס

  עידן המרכז להחזרי מס, מציג תשובות לשאלות נפוצות בנושא החזרי מס הכנסה לשכירים. אם גם לכם יש שאלה בנושא, אל תהססו ליצור איתנו קשר כעת.

החזרי מס על משיכת כספי פנסיה
Idan-mas-2020-028.jpg

 שעות פעילות

ימים ראשון - חמישי

09:00-16:00

פנו אלינו