שכירים החייבים להגיש דוח שנתי

שכירים החייבים להגיש דוח שנתי

 אילו שכירים חייבים להגיש דו"ח שנתי למס הכנסה? 

החובה בהגשת דו"ח שנתי למס הכנסה חלה למעשה על כל העצמאים והשכירים במדינת ישראל. על פי סעיף 131 לפקודת מס הכנסה, כמעט כל שכיר חייב בהגשת דו"ח שנתי למס הכנסה. למרות זאת, בפקודת מס הכנסה, קיים סעיף המאפשר לשר האוצר לפטור שכירים מהחובה להגיש דוח שנתי - סעיף 134 א' לפקודת מס הכנסה קובע כי שר האוצר באישור וועדת הכספים של הכנסת רשאי לפטור שכירים מסוימים מהגשת הדוח השנתי.

מי חייב להגיש דו"ח שנתי למס הכנסה?

המקרים בהם שכיר חייב בהגשת דו"ח שנתי למס הכנסה הם:

  • במקרה בו ההכנסה השנתית ממשכורת עומדת על 651,000 ש"ח ומעלה.

  • שכירים הנהנים מהכנסה משכירות בגובה של 338,000 ש"ח ומעלה.

  • שכירים הנהנים מהכנסה מריבית בשיעור של 645,000 ש"ח ומעלה בשנה.

  • שכירים הנהנים מהכנסה כתוצאה ממכירה של ניירות ערך הנסחרות בבורסה בסכום של 811,560 ש"ח ומעלה בשנה.

  • מי שביצע פריסת פיצויים חייבים (פיצויי פרישה החייבים במס) למשך מספר שנות מס, חייב בהגשת דו"ח שנתי למס הכנסה עבור כל שנות הפריסה.

  • שכיר שהכנסתו כללה שכר ספורטאים.

  • הכנסת חוץ - הכנסה שהופקה או נוצרה מחוץ לישראל בסך של 338,000 ש"ח ומעלה בשנה.

  • הכנסה מקצבת חוץ - הכנסה מקצבה שמקורה מחוץ לישראל שמקבל מי שעלה לישראל בשל עבודתו בשיעור של 338,000 ש"ח ומעלה.

  • הכנסה מאנרגיה מתחדשת - הכנסה ממכירת חשמל שהופק באמצעות מתקן להפקת אנרגיה מתחדשת או מהכנסה מדמי שכירות מהשכרת מקרקעין שעליהם מותקן מתקן להפקת חשמל מאנרגיה מתחדשת בסכום של 99,004 ש"ח ומעלה.

 

בנוסף לכך, חייבים בהגשת הדו"ח השנתי למס הכנסה גם מי שעומד באחד התנאים הבאים (אצל זוג נשוי באחד מבני הזוג):

  • בעל שליטה בחברה.

  • ההכנסה כללה חלק חייב במס של מענק עקב פרישה מעבודה או של מענק עקב מוות או חלק חייב במס של קצבה שהוונה, ולצורך חישוב המס על סכומים אלה, הותרה פריסת הכנסה למספר שנות מס.

  • מי שהחזיק (הוא, בן זוגו או ילדו שטרם מלאו לו 18) במועד כלשהו בשנת המס:

    • בזכות בחבר בני אדם תושב חוץ למעט בחברה הנסחרת בבורסה.

    • בנכסי חוץ ששווים מעל 1,878,000 ש"ח.

    • חשבונות בתאגידים חוץ בנקאיים ביום כלשהו בשנת המס בסכום כולל של יותר מ-1,878,000 ש"ח.

  • למעט אלו הזכאים לפטור ממס לפי סעיף 14 א או 14 ג לפקודת מס הכנסה.

  • מי שהיה חייב להגיש דו"ח בשנת המס הקודמת, יהיה חייב להגיש דו"ח שנתי גם בשנה שלאחר מכן אלא אם פקיד השומה יפטור אותו מכך.

 

עידן החזרי מס מתמחים בהכנה והגשת הדו"ח השנתי. כאשר אנו מכינים ומגישים עבורך את הדו"ח, את/ה עשוי לחסוך בתשלום המסים. ישנם מס קריטריונים אשר על פיהם ניתן לקבל החזר ממס הכנסה. מומלץ למלא שאלון בדיקת החזרי מס ואנו נחזור אליך עם תשובה. 

ריכזנו כאן חלק מהמקרים שבהם ניתן לבצע החזרי מס.

  • למי מגיע החזרי מס

    רוב השכירים מאמינים כי כאשר עובדים במקום עבודה מסודר אין סיבה לקבל החזרי מס - טעות הדבר, מאחר וישנן סיבות שאינן תלויות במעביד ועפ"י חוק זכאים להטבות מס שאם לא דיווחו כראוי לא התקבלו הנחות ממס הכנסה בגינם.

  • החזרי מס עקב אבטלה

    חישוב המס מתבצע לפי 12 חודשים, מתוך הנחה כי שכיר ירוויח את אותה משכורת כל חודש. אבל מה קורה כאשר העובד פוטר או התפטר בדין מפוטר וזכאי לדמי אבטלה?

  • החזרי מס לאחר לידה

    בשעה טובה הבאת ילד לעולם. לפי החוק, לנשים לאחר לידה מגיעות נקודות זיכוי במס הכנסה. מספר הנקודות משתנה במהלך השנים ולכן מומלץ לבצע החזרי מס הכנסה.

  • החזרי מס על ביטוח חיים

    מדינת ישראל מעוניינת לעודד את תושביה לרכוש ביטוחי חיים שיסייעו להם בזמנים קשים, ולכן המדינה מאפשרת לקבל החזר מס בגין הפקדות לביטוח חיים.

  • החזרי מס על תרומות

    אם תרמתם עבור מוסד ציבורי כלשהו, דעו שמגיע לכם בעבור התרומה החזר מס. חשוב לוודא כי הגוף לו תרמתם הינו מוסד ציבורי - מוסד שמקדם מטרות ציבוריות ללא מטרות רווח כמו חברה לתועלת הציבור או עמותה רשומה.

  • החזרי מס על משיכת כספי פנסיה

    בשנת 2013 ועדת הכספים החליטה לאשר את משיכת תגמולי הפנסיה לפני גיל הפרישה ללא תשלום מס במידה וסכום המשיכה נמוך מ-7,000 שקלים.

  • החזרי מס על הפסדים בבורסה

    אם אתם משקיעים בבורסה, אתם בוודאי מקווים לצבור רווחים. אך כמו כל דבר בחיים - לפעמים צריך להתמודד עם הפסדים. אף אחד לא אוהב להפסיד כספים, אבל הפסדים בבורסה מאפשרים לכם לכל הפחות לקבל החזרי מס.

  • החזרי מס בגין ילד לקוי למידה

    להיות הורה לילד בעל לקות למידה זה אתגר לא פשוט הדורש אמצעים כלכליים רבים. על מנת לסייע להורים מבחינה כלכלית, המדינה מעניקה הטבות מס להורים.

שכירים החייבים להגיש דוח שנתי

יצירת קשר

Idan-mas-2020-028.jpg

 שעות פעילות

ימים ראשון - חמישי

09:00-16:00

פנו אלינו