החזרי מס לאחר לידה

החזרי מס לאחר לידה

 ילדת בשנים האחרונות? ייתכן שמגיע לך החזרי מס 

בשעה טובה הבאת ילד לעולם. זו תקופה מיוחדת ומרגשת, אך היא כוללת אתגרים שונים. לצד החלפת חיתולים ומחסור בשינה, עלייך להתמודד גם עם הוצאות כלכליות כבדות הכרוכות בגידול התינוק שלך. כדי להקל על המצב, חשוב שתדעי כי נשים אחרי לידה זכאיות במקרים רבים לקבל החזרי מס גם שש שנים לאחר מועד הלידה.

באילו מקרים מגיע ליולדת החזרי מס?

מס הכנסה מחושב לפי 12 חודשי השנה, אך נשים שיצאו לחופשת לידה נעדרות מהעבודה למשך לפחות שלושה חודשים. אמהות משלמות מס על הכנסה שקיבלו במשך 12 חודשים מבלי להתחשב בהיעדרות שלהן בשל חופשת הלידה. כך שייתכן כי הן שילמו יותר מס ממה שהן היו אמורות לשלם. מעבר לכך ישנם כמה מקרים בהם מגיע ליולדת החזרי מס.

 

שכר נמוך במהלך חופשת הלידה

בשל חישובים שונים, השכר אותו מקבלות נשים במהלך חופשת הלידה (במהלך 15 שבועות) הוא נמוך יותר מהשכר שקיבלו לפני צאתן לחופשת הלידה. במקרה כזה כדאי לבדוק האם מגיע החזר מס.

 

הארכת חופשת לידה

כיום החוק מאפשר לקבל דמי לידה במשך 15 שבועות. ניתן להאריך את חופשת הלידה עד ל-26 שבועות (אם נולד תינוק אחד) בתנאי שהיולדת עבדה במשך 12 חודשים לפני צאתה לחופשה. היולדת אינה מקבלת תשלום על 11 שבועות מתוך חופשת הלידה הארוכה יותר, ובכל זאת משלמת מס לפי חישוב שנתי.

 

נקודות זיכוי

לפי החוק, לנשים לאחר לידה מגיעות נקודות זיכוי במס הכנסה. בשנת הלידה מגיע חצי נקודת זיכוי, בשנה לאחר הלידה ועד שמלאו לילד חמש שנים מגיע לאישה שתי נקודות זיכוי, כאשר הילד בן שש ועד שהוא מגיע לגיל 17 מגיע נקודת זיכוי אחת, ובשנה שהילד חוגג 18 שנים מגיע חצי נקודת זיכוי. נכון לשנת 2019, ערכה של נקודת זיכוי בשנה הוא 2,628 שקלים, וערכה של חצי נקודת זיכוי בשנה הוא 1,314 שקלים. בשל טעויות שונות מס הכנסה עלול שלא להתחשב בנקודות הזיכוי המגיעות לך, ואת עלולה לשלם מס גבוה מדי. מומלץ לקרוא את ההסבר בנושא "מהן נקודות זיכוי?".

 

כיצד תקבלי החזרי מס לאחר לידה?

כדי לבדוק את זכאותך להחזר מס, עלייך לפנות למס הכנסה או לחלופין אל חברת החזרי מס שתערוך בדיקה ותעדכן האם את אכן זכאית להחזר מס. שימי לב כי החזר מס מגיע לאמהות ששכרן הברוטו היה 6,000 שקלים ומעלה לפני צאתן לחופשת הלידה.

 

ישנם מס קריטריונים אשר על פיהם ניתן לקבל החזר ממס הכנסה. מומלץ למלא שאלון החזרי מס ואנו נחזור אליך עם תשובה. 

ריכזנו כאן חלק מהמקרים שבהם ניתן לבצע החזרי מס.

 השאירו פרטים לבדיקת החזרי מס 

 • למי מגיע החזרי מס

  רוב השכירים מאמינים כי כאשר עובדים במקום עבודה מסודר אין סיבה לקבל החזרי מס - טעות הדבר, מאחר וישנן סיבות שאינן תלויות במעביד ועפ"י חוק זכאים להטבות מס שאם לא דיווחו כראוי לא התקבלו הנחות ממס הכנסה בגינם.

 • החזרי מס עקב אבטלה

  חישוב המס מתבצע לפי 12 חודשים, מתוך הנחה כי שכיר ירוויח את אותה משכורת כל חודש. אבל מה קורה כאשר העובד פוטר או התפטר בדין מפוטר וזכאי לדמי אבטלה?

 • החזרי מס על ביטוח חיים

  מדינת ישראל מעוניינת לעודד את תושביה לרכוש ביטוחי חיים שיסייעו להם בזמנים קשים, ולכן המדינה מאפשרת לקבל החזר מס בגין הפקדות לביטוח חיים.

 • החזרי מס על תרומות

  אם תרמתם עבור מוסד ציבורי כלשהו, דעו שמגיע לכם בעבור התרומה החזר מס. חשוב לוודא כי הגוף לו תרמתם הינו מוסד ציבורי - מוסד שמקדם מטרות ציבוריות ללא מטרות רווח כמו חברה לתועלת הציבור או עמותה רשומה.

 • החזרי מס על משיכת כספי פנסיה

  בשנת 2013 ועדת הכספים החליטה לאשר את משיכת תגמולי הפנסיה לפני גיל הפרישה ללא תשלום מס במידה וסכום המשיכה נמוך מ-7,000 שקלים.

 • החזרי מס על הפסדים בבורסה

  אם אתם משקיעים בבורסה, אתם בוודאי מקווים לצבור רווחים. אך כמו כל דבר בחיים - לפעמים צריך להתמודד עם הפסדים. אף אחד לא אוהב להפסיד כספים, אבל הפסדים בבורסה מאפשרים לכם לכל הפחות לקבל החזרי מס.

 • החזרי מס בגין ילד לקוי למידה

  להיות הורה לילד בעל לקות למידה זה אתגר לא פשוט הדורש אמצעים כלכליים רבים. על מנת לסייע להורים מבחינה כלכלית, המדינה מעניקה הטבות מס להורים.

 • ועדות השמה והחזרי מס

  במערכת החינוך המיוחד בישראל לומדים יותר מ-250 אלף תלמידים. אם יש לכם ילד בעל צרכים מיוחדים שעבר ועדת השמה, ייתכן ואתם זכאים לקבלת החזרי מס הכנסה מהמדינה.

 • החזרי מס על לימודים אקדמיים

  אם סיימתם את הלימודים האקדמיים שלכם, מגיעה לכם נקודת זיכוי נוספת במס הכנסה. הזכאות להחזר מס ניתנת רק לתושבי ישראל עבור לימודים במוסדות להשכלה גבוהה המוכרים בישראל בלבד.

 • שכירים החייבים להגיש דוח שנתי

  כידוע, עצמאים חייבים להגיש דוח שנתי למס הכנסה, אך ישנו פלח לא מבוטל של עובדים שכירים אשר נדרשים על פי החוק בהגשת דוח שנתי למס הכנסה.

 • מהן נקודות זיכוי

  כל אזרח במדינת ישראל זכאי לנקודות זיכוי במס הכנסה. ישנן נקודות זיכוי במס הכנסה המגיעות לאוכלוסיות שונות בהתאם לרמת ההכנסה, המגדר, המצב המשפחתי, המצב הבריאותי ועוד.

 • שאלות נפוצות על החזרי מס

  עידן המרכז להחזרי מס, מציג תשובות לשאלות נפוצות בנושא החזרי מס הכנסה לשכירים. אם גם לכם יש שאלה בנושא, אל תהססו ליצור איתנו קשר כעת.

החזרי מס לאחר לידה

יצירת קשר

Idan-mas-2020-028.jpg

 שעות פעילות

ימים ראשון - חמישי

09:00-16:00