החזרי מס על ביטוח חיים

החזרי מס על ביטוח חיים

 מפקידים כספים לביטוחי חיים? אתם זכאים ככל הנראה להחזרי מס 

לצערנו, במהלך חיים עלולים להתרחש אסונות, מחלות, תאונות וחלילה מקרי מוות. ביטוח חיים (ריסק) מבטיח לכם פיצוי כספי גבוה וחד פעמי לכם ולמשפחתם במקרים שכאלה. מדינת ישראל מעוניינת לעודד את תושביה לרכוש ביטוחי חיים שיסייעו להם בזמנים קשים, ולכן המדינה מאפשרת לקבל החזרי מס בגין הפקדות לביטוח חיים.

מהו שיעור החזר המס על הפקדות לביטוח חיים?

בהתאם לפקודת מס הכנסה (45 א'), החזר המס על הפקדות לביטוח חיים עומד על שיעור של 25 אחוז מסכום ההפקדות השנתי. למשל, אם במהלך השנה האחרונה הפקדתם עבור ביטוח החיים סכום של 840 שקלים, תהיו זכאים להחזר מס בגובה 210 שקלים. לפי התקנות של מס ההכנסה, החזר המס יוענק עד לתקרת הפקדות של 34 אלף שקלים בשנה.

 

מי זכאי להחזר מס על הפקדות לביטוח חיים?

גם שכירים וגם עצמאיים זכאים ליהנות מהחזר מס בגין הפקדות לביטוח חיים. שכירים יכולים להפקיד את הכספים לביטוח החיים דרך המעסיק ואז לקבל את ההחזר בשכרם. אפשרות אחרת עבור שכירים היא להפקיד כספים לביטוח חיים באופן עצמאי דרך מגוון חברות הביטוח הקיימות בשוק. לחלופין, ניתן להפקיד כספים לביטוח חיים דרך ביטוח המשכנתא - כאשר לוקחים משכנתא, הבנק מחייב אתכם לעשות ביטוח חיים. עצמאיים יכולים לרכוש ביטוח חיים ממגוון חברות הביטוח ולקבל את החזר המס דרך מס הכנסה. שימו לב שניתן לקבל את החזר המס גם עבור ביטוח חיים של בן הזוג ועבור ביטוח חיים של ילדיכם.

 

כיצד ניתן לקבל החזרי מס על הפקדות של ביטוח חיים?

במידה ואתם שכירים אשר ביטוח החיים יורד מתלוש השכר שלכם, המעסיק שלכם אמור לדאוג להחזר המס עבורכם עבור דמי הביטוח המשולמים דרך תלוש השכר שלכם. החזרי מס הכנסה עבור ביטוחי חיים שבוצעו באופן פרטי (שלא דרך תלוש השכר) יש לבצע באופן עצמאי. אם אתם עובדים עצמאיים, עליכם למלא טופס 135 ולצרף אליו את כל טפסי 106 ממקומות העבודה השונים בהם עבדתם במהלך השנה, לצרף אישור שנתי על ההפקדות שביצעתם במהלך השנה עבור ביטוח החיים, ולהגישם לפקיד שומה במשרדי מס הכנסה במקום מגוריכם. לפני שאתם ניגשים למס הכנסה, מומלץ לפנות לחברה המתמחה בהחזרי מס שתוכל לבדוק עבורכם האם אתם אכן זכאים להחזר מס. כך תוכלו להימנע מביורוקרטיה, תחסכו זמן ותימנעו מהפסדים כספיים.

 

ישנם מס קריטריונים אשר על פיהם ניתן לקבל החזר ממס הכנסה. מומלץ למלא שאלון החזרי מס ואנו נחזור אליך עם תשובה. 

ריכזנו כאן חלק מהמקרים שבהם ניתן לבצע החזרי מס.

 השאירו פרטים לבדיקת החזרי מס 

 • למי מגיע החזרי מס

  רוב השכירים מאמינים כי כאשר עובדים במקום עבודה מסודר אין סיבה לקבל החזרי מס - טעות הדבר, מאחר וישנן סיבות שאינן תלויות במעביד ועפ"י חוק זכאים להטבות מס שאם לא דיווחו כראוי לא התקבלו הנחות ממס הכנסה בגינם.

 • החזרי מס עקב אבטלה

  חישוב המס מתבצע לפי 12 חודשים, מתוך הנחה כי שכיר ירוויח את אותה משכורת כל חודש. אבל מה קורה כאשר העובד פוטר או התפטר בדין מפוטר וזכאי לדמי אבטלה?

 • החזרי מס לאחר לידה

  בשעה טובה הבאת ילד לעולם. לפי החוק, לנשים לאחר לידה מגיעות נקודות זיכוי במס הכנסה. מספר הנקודות משתנה במהלך השנים ולכן מומלץ לבצע החזרי מס הכנסה.

 • החזרי מס על תרומות

  אם תרמתם עבור מוסד ציבורי כלשהו, דעו שמגיע לכם בעבור התרומה החזר מס. חשוב לוודא כי הגוף לו תרמתם הינו מוסד ציבורי - מוסד שמקדם מטרות ציבוריות ללא מטרות רווח כמו חברה לתועלת הציבור או עמותה רשומה.

 • החזרי מס על משיכת כספי פנסיה

  בשנת 2013 ועדת הכספים החליטה לאשר את משיכת תגמולי הפנסיה לפני גיל הפרישה ללא תשלום מס במידה וסכום המשיכה נמוך מ-7,000 שקלים.

 • החזרי מס על הפסדים בבורסה

  אם אתם משקיעים בבורסה, אתם בוודאי מקווים לצבור רווחים. אך כמו כל דבר בחיים - לפעמים צריך להתמודד עם הפסדים. אף אחד לא אוהב להפסיד כספים, אבל הפסדים בבורסה מאפשרים לכם לכל הפחות לקבל החזרי מס.

 • החזרי מס בגין ילד לקוי למידה

  להיות הורה לילד בעל לקות למידה זה אתגר לא פשוט הדורש אמצעים כלכליים רבים. על מנת לסייע להורים מבחינה כלכלית, המדינה מעניקה הטבות מס להורים.

 • ועדות השמה והחזרי מס

  במערכת החינוך המיוחד בישראל לומדים יותר מ-250 אלף תלמידים. אם יש לכם ילד בעל צרכים מיוחדים שעבר ועדת השמה, ייתכן ואתם זכאים לקבלת החזרי מס הכנסה מהמדינה.

 • החזרי מס על לימודים אקדמיים

  אם סיימתם את הלימודים האקדמיים שלכם, מגיעה לכם נקודת זיכוי נוספת במס הכנסה. הזכאות להחזר מס ניתנת רק לתושבי ישראל עבור לימודים במוסדות להשכלה גבוהה המוכרים בישראל בלבד.

 • שכירים החייבים להגיש דוח שנתי

  כידוע, עצמאים חייבים להגיש דוח שנתי למס הכנסה, אך ישנו פלח לא מבוטל של עובדים שכירים אשר נדרשים על פי החוק בהגשת דוח שנתי למס הכנסה.

 • מהן נקודות זיכוי

  כל אזרח במדינת ישראל זכאי לנקודות זיכוי במס הכנסה. ישנן נקודות זיכוי במס הכנסה המגיעות לאוכלוסיות שונות בהתאם לרמת ההכנסה, המגדר, המצב המשפחתי, המצב הבריאותי ועוד.

 • שאלות נפוצות על החזרי מס

  עידן המרכז להחזרי מס, מציג תשובות לשאלות נפוצות בנושא החזרי מס הכנסה לשכירים. אם גם לכם יש שאלה בנושא, אל תהססו ליצור איתנו קשר כעת.

החזרי מס על ביטוח חיים
Idan-mas-2020-028.jpg

 שעות פעילות

ימים ראשון - חמישי

09:00-16:00

פנו אלינו