החזרי מס על תרומות

החזרי מס על תרומות

 שכירים ומשלמים מס הכנסה מהתלוש ותורמים למוסדות? כנראה שמגיע לכם החזרי מס 

"מעשה נדיב, קטן ככל שיהיה, לעולם אינו מתבזבז" (מתוך המשל "האריה והעכבר"). אם תרמתם עבור מוסד ציבורי כלשהו, דעו שמגיע לכם בעבור התרומה החזר מס. חשוב לוודא כי הגוף לו תרמתם הינו מוסד ציבורי - מוסד שמקדם מטרות ציבוריות ללא מטרות רווח כמו חברה לתועלת הציבור או עמותה רשומה. החזר המס מוכר רק כאשר המוסד הציבורי קיבל אישור לפי סעיף 46. ניתן לבדוק אילו מוסדות ציבוריים מוכרים לצורכי החזרי מס באתר של רשות המסים.

מהו שיעור החזר המס בעבור תרומה?

החל משנת 2019, החזר מס ניתן על תרומה שנתית של לפחות 190 שקלים. במידה ואינכם מאוגדים כחברה בע״מ, החזר המס שתקבלו יעמוד על 35 אחוז מסך התרומה. למשל, אם תרמתם 2,000 שקלים במהלך השנה, תהיו זכאים להחזר מס של 700 שקלים. ניתן לקבל החזר מס גם על מספר תרומות נפרדות, כל עוד הסכום הכולל שלהן במהלך השנה עומד על לפחות 400 שקלים.

 

במידה ואתם עסקים המאוגדים כחברה בע"מ, תקבלו החזר בהתאם לגובה מס החברות העדכני לשנה בה תרמתם. החל משנת 2018, מס החברות עומד על 23 אחוז. ניתן לקבל החזר מס גם על תרומה שאינה כספית, כמו למשל עזרה בהכנת שיעורי בית לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים. אופן החישוב של ההחזר בתרומה מסוג זה יהיה שונה. התרומה תיחשב כהכנסה שעליה התורם יידרש לשלם מס הכנסה וביטוח לאומי. למשל, אם שוויה של שעת לימוד הינו 100 שקלים, סכום זה יתווסף להכנסה השנתית של התורם. לאחר ניכוי המסים ניתן לקבל את החזר המס עבור התרומה.

 

כיצד ניתן לקבל את החזר המס?

שכירים יכולים לקבל החזר מס דרך המעסיק שלהם, במידה ומקום העבודה קיבל אישור על ביצוע הליך החזר מס עבור תרומה. במקרה כזה, עליכם להגיש למחלקת השכר במקום עבודתכם את הקבלות על התרומות שתרמתם במהלך השנה. הקבלות חייבות להיות רשומות על שמכם ויש להגישם לפני שמסתיימת שנת המס בחודש דצמבר. ניתן לקבל את החזר המס על תרומה המגיעה עד לגובה של 25 אלף שקלים בשנה. אחרת, יש להגיש את הקבלות למשרדי מס הכנסה בצירוף טופס 116 או לפנות לחברה העוסקת בהחזרי מס אשר תרכז עבורכם את כל הסעיפים אשר בגינם תהיו זכאים להחזרי מס. עצמאיים נדרשים למלא טופס 1301 - דין וחשבון שנתי ולצרף את הקבלות על התרומות.

 

ישנם מס קריטריונים אשר על פיהם ניתן לקבל החזר ממס הכנסה. מומלץ למלא שאלון החזרי מס ואנו נחזור אליך עם תשובה. 

ריכזנו כאן חלק מהמקרים שבהם ניתן לבצע החזרי מס.

 השאירו פרטים לבדיקת החזרי מס 

 • למי מגיע החזרי מס

  רוב השכירים מאמינים כי כאשר עובדים במקום עבודה מסודר אין סיבה לקבל החזרי מס - טעות הדבר, מאחר וישנן סיבות שאינן תלויות במעביד ועפ"י חוק זכאים להטבות מס שאם לא דיווחו כראוי לא התקבלו הנחות ממס הכנסה בגינם.

 • החזרי מס עקב אבטלה

  חישוב המס מתבצע לפי 12 חודשים, מתוך הנחה כי שכיר ירוויח את אותה משכורת כל חודש. אבל מה קורה כאשר העובד פוטר או התפטר בדין מפוטר וזכאי לדמי אבטלה?

 • החזרי מס לאחר לידה

  בשעה טובה הבאת ילד לעולם. לפי החוק, לנשים לאחר לידה מגיעות נקודות זיכוי במס הכנסה. מספר הנקודות משתנה במהלך השנים ולכן מומלץ לבצע החזרי מס הכנסה.

 • החזרי מס על ביטוח חיים

  מדינת ישראל מעוניינת לעודד את תושביה לרכוש ביטוחי חיים שיסייעו להם בזמנים קשים, ולכן המדינה מאפשרת לקבל החזר מס בגין הפקדות לביטוח חיים.

 • החזרי מס על משיכת כספי פנסיה

  בשנת 2013 ועדת הכספים החליטה לאשר את משיכת תגמולי הפנסיה לפני גיל הפרישה ללא תשלום מס במידה וסכום המשיכה נמוך מ-7,000 שקלים.

 • החזרי מס על הפסדים בבורסה

  אם אתם משקיעים בבורסה, אתם בוודאי מקווים לצבור רווחים. אך כמו כל דבר בחיים - לפעמים צריך להתמודד עם הפסדים. אף אחד לא אוהב להפסיד כספים, אבל הפסדים בבורסה מאפשרים לכם לכל הפחות לקבל החזרי מס.

 • החזרי מס בגין ילד לקוי למידה

  להיות הורה לילד בעל לקות למידה זה אתגר לא פשוט הדורש אמצעים כלכליים רבים. על מנת לסייע להורים מבחינה כלכלית, המדינה מעניקה הטבות מס להורים.

 • ועדות השמה והחזרי מס

  במערכת החינוך המיוחד בישראל לומדים יותר מ-250 אלף תלמידים. אם יש לכם ילד בעל צרכים מיוחדים שעבר ועדת השמה, ייתכן ואתם זכאים לקבלת החזרי מס הכנסה מהמדינה.

 • החזרי מס על לימודים אקדמיים

  אם סיימתם את הלימודים האקדמיים שלכם, מגיעה לכם נקודת זיכוי נוספת במס הכנסה. הזכאות להחזר מס ניתנת רק לתושבי ישראל עבור לימודים במוסדות להשכלה גבוהה המוכרים בישראל בלבד.

 • שכירים החייבים להגיש דוח שנתי

  כידוע, עצמאים חייבים להגיש דוח שנתי למס הכנסה, אך ישנו פלח לא מבוטל של עובדים שכירים אשר נדרשים על פי החוק בהגשת דוח שנתי למס הכנסה.

 • מהן נקודות זיכוי

  כל אזרח במדינת ישראל זכאי לנקודות זיכוי במס הכנסה. ישנן נקודות זיכוי במס הכנסה המגיעות לאוכלוסיות שונות בהתאם לרמת ההכנסה, המגדר, המצב המשפחתי, המצב הבריאותי ועוד.

 • שאלות נפוצות על החזרי מס

  עידן המרכז להחזרי מס, מציג תשובות לשאלות נפוצות בנושא החזרי מס הכנסה לשכירים. אם גם לכם יש שאלה בנושא, אל תהססו ליצור איתנו קשר כעת.

החזרי מס על תרומות

יצירת קשר

Idan-mas-2020-028.jpg

 שעות פעילות

ימים ראשון - חמישי

09:00-16:00